ABD Doları

A ve B Grubu Döviz Büroları Hangi Faaliyetlerde Bulunabilir?

Bilindiği üzere B grubu yetkili müesseseler için 200 bin TL başvuru ücreti yatırılması gerekiyor. En yeni mevzuata göre sadece A grubu döviz büroları şube açabilirken B grubu döviz büroları ise ne şube açabilir ne de müsteşarlığa şube açmak için başvuruda bulunabilir.

Peki B grubu yetkili müesseseler yani B grubu yetkili döviz büroları sahip oldukları izin belgesi ile hangi faaliyetleri yürütebilir?

A ve B Grubu Döviz Büroları Hangi Faaliyetlerde Bulunabilir?

B grubu yetkili döviz büroları Türk Parası Kıymetini Koruma ve diğer mevzuatlar kapsamında şu faaliyetleri yürütebilirler:

Kaydi para hariç yabancı paraları almak ve satmak. Kaydi para hariç yabancı paraları daha küçük veya büyük küpürlerle, ayrı cins kaydi para hariç yabancı paralarla değiştirmek.

Merkez Bankası’nca tespit edilen usul ve esaslar kapsamında dövizi natık çekleri satın almak. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından üretilen altınlar ile bir kilogramdan küçük bar veya külçe şeklindeki standart işlenmemiş altınların alım satımını yapmak.

Aynı iş günü içerisinde transfer emrinin verilmesi veya işleme konu fiziki teslimatın yapılması şartıyla; bankalar, yetkili müesseseler ve müşterileriyle bankacılık aracılığıyla yapılan transferler yoluyla yabancı para almak, satmak ve ayrıcı cins yabancı paralarla değiştirmek.

A grubu döviz büroları ise ilave olarak şu faaliyetleri yürütebilir:

Aynı iş günü içerisinde transfer emrinin verilmesi veya işleme konu fiziki teslimatın yapılması şartıyla, bankalar, yetkili müesseseler ve müşterileriyle transfer gerçekleştirebilen kuruluşlar aracılığıyla yabancı para almak, satmak ve ayrı cins yabancı paralarla değiştirmek.

Borsaya üye olmak kaydıyla, ilgili yönetmelik ve mevzuat hükümleri çerçevesinde kıymetli taşlar ile standart ve standart dışı işlenmemiş kıymetli madenlerin ithalini, ihracını ve Borsada sürdürülmekte olan kıymetli maden ve taşlara ilişkin işlemleri yapmak.

Elektronik para kuruluşu ve ödeme kuruluşlarının temsilcisi olarak faaliyet göstermek.

Müsteşarlık tarafından izin verilmesi halinde merkez veya şube adresleri ile uygun görülen diğer yerlerde para makineleri aracılığıyla yabancı para alım satımı ve buna ilişkin işlemleri yapmak.

Tutar sınırlaması olmaksızın banka kartları ve 10 bin ABD dolar’ına kadar ön ödemeli kartlar aracılığıyla yabancı para alım satımı yapmak. Müsteşarlıkça belirlenen usul ve esaslar dahilinde müsteşarlıktan izin alınması şartıyla, yurtdışına madeni yabancı para veya TL banknot sevkiyatı gerçekleştirmek ve yine müsteşarlık tarafından uygun görülen diğer faaliyetleri gerçekleştirmek.

a grubu döviz |

Yabancı Piyasalarda Yatırım ve Döviz Hareketleri

Yabancı piyasalara yatırım yapacak kadar akıllı olan insanlar için döviz hareketleri çok daha önemlidir çünkü dövizlerdeki hareketler getirileri ya arttırabilir ya da azaltabilir.

2009’da Asya’nın finansal krizden hiç de etkilenmeyeceğine inandığınız için Asya’ya yatırım yapmaya çalışan Amerikalı bir yatırımcı olduğunuzu hayal edin. Singapur piyasasına yatırım yapmaya karar verdiniz çünkü Singapur, Asya’nın İsviçre‘si olarak görülür; herkes ingilizce konuşur, hükümet istikrarlıdır ve iyi gelişmiş bir ekonomisi vardır. Singapur Havayolları’nın (SIA) hisselerini satın aldınız çünkü ülkenin turizm teşvikleri sayesinde Asya’ya seyahatlerin artacağına inanıyordunuz. ve bu havayolunun hizmet ve kalite konusunda inanılmaz bir şöhreti var. Ocak 2009’da 100 SIA hissesini hisse başına 10,50 Singapur dolarıyla toplam 10.500 Singapur dolarına satın aldınız. O zamanlar ABD doları/Singapur doları döviz kuru yaklaşık 1,46’ydı yani maliyet 7191 ABD dolarıydı. Aralık 2009’da yatırımınızdan çıkar sağladınız ve fonlarınızı eve geri getirdiniz. O zaman kadar SIA hisseleri yaklaşık 14,75 Singapur doları değerindeydi ki bu, toplam yatırımınızın değerini 14.750 Singapur doları yapıyordu. Bir yıl içinde yüzde 40.47 kazanmıştınız. Singapur dolarını tekrar ABD dolarına çevirdiğinizde banka size 10.461 dolar verdi. 7191 dolar üzerindeki yüzde 40.47 getiri size 10.461 ABD dolarına değil yaklaşık 10.102 ABD doları vermeliydi. Banka hatası gibi duruyor ama değildi. O yılın Ocak ve Aralık ayı arasında Singapur doları ABD doları karşısında güçlenip size, döviz dalgalanmaları sayesinde yüzde 5 daha kazandırdı.

Yabancı Piyasalarda Yatırım ve Döviz Hareketleri

Ne var ki döviz kurları düşebildikleri kadar kolay bir şekilde yükselebilir de. 2010’un ilk 6 ayında euro ABD doları karşısında yüzde 14,5 düştü. Eğer bir Amerikalı bu yılın başında Almanya borsasına yatırım yaptıysa, özsermaye piyasasındaki getirisi eksi yüzde 2,56 olurdu ama ABD doları bağlamında hakiki kaybı, döviz kuru dalgalanmaları nedeniyle yüzde 17’ye yaklaşırdı.

Yabancı bankalarda hesapları veya yurtdışında parası olan yatırımcıların da döviz kurlarını bilmeleri gerekir. Hepimiz dünyanın dört bir yanındaki banka hesaplarında parası olan uluslararası ajanlarla ilgili filmler izlemişizdir. Çoğumuzun hayatı böylesi çekici değildir ama belki, yabancı bir bankada veya başka bir ülkede hesabı olan birini tanıyorsunuzdur. Yurtdışında çalışan bir kişi Londra‘ya taşınması sebebi ile Londra’da bir banka hesabı açtı. Kendi memleketindeki hesabı da aktif çünkü Londra’da iş anlaşması sadece 3 yıllık ve İngiliz sterlini cinsinden maaşı yurtdışı hesabına yatıyor. Yıllık maaşı 50 bin ingiliz sterlini.

Söz konusu kişinin işi gereği döviz kurlarını takip etmesi gerekmiyordu ancak çevresinde çalışan arkadaşlarının Amerika’ya seyahat etmelerinin maliyetinin ne kadar yüksek olduğu konusunda şikayet ettiklerini duymuştu. Birkaç soru sorduktan sonra ingiliz sterlinin abd doları karşısında düştüğünü öğrenmişti ki bu, döviz kurları sebebiyle ödemesinde zımni bir yüzde 7.5’lik veya kabaca 5000 abd dolarına denk (ingiliz sterlini başına 1,50 abd doları döviz kuruyla) bir kesinti olacağı anlamına geliyordu. Son düşüş sebebiyle endişeli olsa da asıl, ücretini ABD doları cinsinden daha az değerli hale getirecek, sterlinde gelecekte olabilecek daha büyük düşüşlerden endişe ediyordu. Söz konusu bu kişinin sterlindeki daha büyük bir düşüşe karşı korunmak için opsiyon sözleşmesi kullanmak veya daha düzenli bir şekilde parasını ABD dolarına çevirmekti. Göçmenlik veya diğer nedenlerden dolayı başka ülkelere geçici olarak taşınmış ve anavatanlarında bir banka hesabı tutan diğer insanlar için de aynı mantık geçerlidir. Eğer büyük bir döviz hareketi olursa yabancı banka hesabınızdaki tasarruflarınızın değeri etkilenecektir.

Son Baskı