Haberler

Döviz Ticareti ve Döviz Piyasasının Yükselişi

En yakın tarihli iki kriz dikkatleri döviz piyasasına odakladı. Birçok açıdan döviz, bir ülke için en iyi güven göstergelerinden biridir. Yabancı yatırımcılar bir ülkenin görünümüyle ilgili iyimser olduklarında döviz alıp bu fonları yurtiçi hisse senetleri veya tahvillere yatırma eğiliminde olurlar. Ne var ki ekonomik, politik veya toplumsal nedenlerden dolayı endişelenmeye başlarlarsa yabancı mevcutlarını satar, dövizi ucuzlatır ve parayı evlerine götürürler. Bu büyük çapta gerçekleştiğinde dövizde önemli bir harekete sebep olabilir ve hükümeti bu durumu ele almaya zorlar.

Döviz Ticareti ve Döviz Piyasasının Yükselişi

Devlet borç krizinde euronun başına geldiği gibi bir döviz çok zayıf hale gelirse enflasyonist baskı endişeleri olur. Çok güçlü hale gelirse ihracatçılar yardım ister, çünkü bu durum mallarının rekabet gücünü düşürür. Dövizlerdeki aşırı hareketler çokuluslu şirketlerin kazançlarını da etkileyebilir. Sözgelimi, eğer bir şirket başka bir dövizde birçok borçlular hesabına sahipse, güçlü bir yerel döviz alacaklılar hesabının değerini düşürürken zayıf bir yerel döviz bunu yükseltir. Aynı zamanda, tipik olarak ihracatçılar düşük dövizi sever ve güçlü olandan nefret ederler.

Dövizler farklı insanlar için farklı öneme sahiptir. ABD’de başlayan subprime krizi ve Avrupa devlet borç krizi dövizleri ekonomi haberlerinden manşet haberlere çıkarmış olabilir ama dövizlerin popülerliği yeni sayılmaz. Geçen 10 yıl boyunca döviz piyasası önemli ölçüde büyüdü. 2004’de Uluslararası Ödemeler Bankası, döviz piyasasındaki günlük devrin 1.9 trilyon dolar olduğunu rapor etti. 3 yılda bir  gerçekleştirilen araştırmalarını 2010’da yeniden yayınladıklarında bu hacim 4 trilyon dolara yükselmişti. Tarihte ilk kez bankalar da “diğer finansal kurumlarla” (perakende döviz brokerlarını düşünün) diğer bankalarla yaptıklarından daha çok işlem yaptı. Dolayısıyla dövizdeki büyümenin büyük bölümü, döviz ticaretindeki fırsatları keşfeden bireysel yatırımcılara atfedilebilir.

Etiketler

İlgili Haberler

Bir Yorum

  1. Döviz her zaman yükselir, uzun vadeli yatırım aracıdır. Amatör al satçılar totalde hep zarar yazar. Bundan 2 sene sonra dolar euro 4 ü geçmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı