Haberler

Dolar-TL ve Euro-TL ne olur? Tahmin ve analiz

Global piyasalar Ocak ayına hızlı bir giriş yaptıktan sonra Şubat ayına girişle birlikte belirgin bir stres fiyatlamasına geçtiler. Bu başta ABD borsaları olmak üzere bütün piyasalarda şimdilik farklı boyut ve büyüklüklerle kendini gösterdi. ABD 10 yıllıklar yüzde 2.65 eşiğini aştıktan sonra beklediğimiz gibi yüzde 2.80 – 3.20 aralığına doğru ilerleyip o seviyelerde kalıcı olmaya başlamış durumda. Enflasyon beklentilerinin bir parça bir parça değişmesiyle daha agresif tonda ve şahin olması beklenilen FED algısı ile özellikle olası yeni faiz artışı adımlarına birincil refleks olarak daha hassas 2 yıllıklarda yüzde 2.25-2.30 aralığına kadar gelinmiş olması ayrıca önemli.

Bu durumda faiz ne olur? Bu stres senaryosu masada kaldıkça gelişmiş ve gelişen bütün ülkelerde kendi hikayesine göre değişken ölçeklerde bir faiz baskısı anlamına gelecektir. Şu anda ECB bölgesinde de faizlerin yükseliş eğiliminde olması da ayrıca önemli. Avrupa tahvillerinde yükseliş etkisi şimdilik sınırlı hissedilirken, yüksek sayılan ABD tahvil faizlerine doğru kalıcı kalıcı bir korelasyon oluşumu henüz görülmedi. Ancak FED’in Mart ayı ve sonrasındaki toplantılarda bu konuda ekstra konsantre olmak istemesi de bilinen bir gerçek.

Hala ECB desteği ile bırakın 10 yıllıkları 2 yıllık ABD tahvil faizlerinin de altında kalmaya devam eden Avrupa tahvil piyasası,; İtalya, İspanya gibi ülkeler başta olmak üzere yükselişini sürdürmesi halinde global piyasalar için FED dışında ek unsur olarak faiz-kur ve özellikle risk iştahını baskılayacak bir süreci tetikleyebileceğini unutmamak gerekiyor. Piyasalarda korku endeksi olarak bilinen ve S&P 500 endeksinde oluşan volatilite ve oynaklığı gösteren VIX anomali şeklinde 10.00’lardan 50.00’lara hızla çıktıktan sonra mevcut durumda 20.00’lar üzerinde hala son birkaç yılın stres değerlerinin üzerinde bulunuyor. Bir tek dolar endeksi bu sürece şimdilik cevap vermezken, piyasalar tarafından sebepleri noktasında kafaları karıştıracak şekilde son 3-4 yılın dip seviyeleri olan ve kabaca 10 yıllık ortalama değeri olarak ifade edilebilecek 88.00-91.00 bandına geri çekilmiş durumda.

Peki bu konjonktürde Dolar-TL ve Euro-TL ne olur, yükselir mi düşer mi? Tahmin ve analiz…

Dolar – TL ne olur?
3.70-3.90 bandında sıkışan dolar – tl yaptığı atakla 4.18 kadar yükselmişti ve bundan öncesinde daha çok 3.75 ve 3.85 bandında hareket ediyordu. Dolar-TL için devam eden risk faktörleri ve kritik önemdeki FED toplantıları da hesaba katılırsa dikkatli olunması gereken bir sürece girildiği söylenebilir. Teknik olarak 3.95 ve 4.05 aralığı üzerinde kaldıkça 4.10 ve devamında 4.25’lerin potansiyel hedefler olabileceği söylenebilir. 3.90 altında kaldıkça 3.80’leri görebilir. Bunun da altına sarkarsa 3.60-3.70 bandına kadar sarkmalar görülebilir. Bu band aynı zamanda kuvvetli bir destek noktası.

Euro – TL ne olur?
Ocak ayı içerisinde gördüğü 4.72 civarında tepe sonrası Euro-Dolar paritesinde yaşanan yükselişe paralel Şubat ayı içerisinde 4.73 üzerinde yeni bir rekor geldiği gözlemlendi. FED ve ECB politika adımlarının etkili olduğu parite hareketine ve içeride TL’nin değerlenme sürecine bağlı olarak Euro-TL’de yön arayışı sürdü. Teknik olarak 4.60 – 4.70 altında bir kanala geri gelmedikçe yukarı seviyelerde kalmaya devam edecek ve daha yüksek potansiyel hedeflere yönelim başlayacaktır. Euro-TL’de normalleşme için ise 4.00 – 4.40 bandına geri gelinmesi gerekmekte.

Etiketler

İlgili Haberler

Kapalı
Kapalı