Haberler

Dolar düşer mi? Uzman yorumu

Türkiye’de döviz piyasalarında önemli hareketlerin yaşandığı son zamanlarda herkes dövizin nereye gideceğini merak etmeye başladı. Yükselişi şaşkınlıkla takip edilen dolar yükselecek mi yoksa düşme yaşanacak mı? Uzmanların dolar beklentileri neler?

Döviz piyasası 2016 yılının büyük bölümünü sakin geçirdi ancak son çeyrekte gerek siyasi belirsizlikler gerekse dış kaynaklı sebebler ile dolar önemli bir yükseliş kaydetti ve işler değişti. Son üç ayda dolar kuru yüzde 20’lik bir artış gösterdi ve 2,9 TL seviyelerinden hızla 3,5 TL seviyesine çıktı. Uzmanlar doların TL cinsinden değerinin önümüzdeki dönemde bu seviyede kalacağını düşünüyorlar. Şirketler yeni yıl bütçe plan ve stratejilerinin dolar kurunu 3,5 ve 3,6 seviyelerini baz alarak oluşturmuş durumdalar.

PLANLARIN DEĞİŞME İHTİMALİ VAR

Şirketler bir sonraki yıla ilişkin planlarını genelde yılın son aylarında yapıyor. Ancak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yılın son ayları oldukça çalkantılı geçti. Son çeyrekte dolar kurunda yaşanan yüzde 20’lik artış planları yine alt üst olmuş durumda. Şirketler planlarını tekrar yapmak zorunda kalacak gibi görünüyor. Çünkü uzmanların 48,6’sı yaşanan gelişmelerden sonra yeni yıl bütçe planlarının revize edilmesi gerektiğini dile getiriyorlar. Birçok şirket piyasaları gözlemlemekte ve gerekirse gerekli revizyon yapılacak.

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı