Danske Bank’tan 1 yıllık dolar tahmini

Birkaç gündür sakin bir seyir izleyen ve yaz aylarından bu yana önemli yükselişlere sahne olan dolar/tl’de yeni tahminler gelmeye devam ediyor. Danske Bank dolar/tl’yi etkileyen faktörlerde değişimler olması sebebi ile tahminini daha yüksek bir noktaya taşıdı.

Raporda iç siyasette yaşanan gerilim ve öngörülmeyen adımlar, Avrupa Birliği ile iletişimin kesilmesi, faizde yaşanan artışlar, FED‘in faiz artışıyla birlikte tekrar dümene geçmesi, brent petrol fiyatındaki artış ve jepolitik olarak bölgede süren gerilimin artması Türkiye ekonomisini ve dövizi etkileyen başlıca unsurlar olarak gösterildi.

Geçtiğimiz gündeler FED’in gerçekleştirdiği faiz artış hamlesi ve diğer yandan petrol fiyatlarının da bir miktar yükselmesi sebebi ile Danske Bank dolar/tl‘de tahminini revize ederek 12 aylık tahminini 3.95 seviyesine yükseltti.

Türkiye Merkez Bankası’nın döviz politikalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Danske Bank uzmanları dövizin ani yükselişine karşı TCMB’nin faiz adımlarının yetersiz ve hafif olduğunu dile getirirken yine faiz hamlesinin geç yapıldığını da kaydettiler.

Bankanın analistlerinin raporunda TL’nin değer kaybı konusunda ise TL’nin halen satış ağırlıklı olarak ilerlediğini, dövizdeki yükselişin getirdiği negatif algının devam ettiğini ve TL üzerinde önemli ölçüde bir baskı olduğunu belirtildi.