Haberler
Yeni

Danimarka’da İş İmkanları, Çalışılabilecek İşler ve İşçi Maaşları 2023

Danimarka'da ne iş yapabilir hangi işlerde çalışabilirsiniz? Danimarka'da işçi ücretleri, aylık ortalama işçi maaşları ve en düşük asgari ücret ne kadar?

Bilindiği üzere Danimarka da yaşam standartları ve refah düzeyi ile Avrupa’nın popüler ülkeleri arasında bulunuyor. Bir diğer yandan yurtdışı işler kapsamında araştırma yapan yurtdışı işçi ve eleman adayları tarafından da Avrupa’da yaşam ve iş fırsatları konusunda değerlendirilebilecek ülkeler arasında yer alıyor.

Peki Danimarka’da yurtdışı iş imkanları ve çalışma olanakları neler? Ne tür işler var, hangi sektörlerde çalışılabilecek işler öne çıkıyor? İşçi ücretleri, ortalama maaşlar ve asgari ücret ne kadar? Parafrekans.com olara sizler için Danimarka’da iş ve çalışma konusunda merak ettiklerinizi derledik.

Günümüzde birçok özelliğiyle dünyaca bilinen Danimarka’da başkent Kopenhag yanında, Aarhus, Odense, Aalbor ve Frederiksberg öne çıkan nüfus yoğun ve çalışılabilecek, iş bulunulabilecek başlıca büyük şehirler. Bunlar arasında 1 milyondan fazla olan nüfusuyla Kopenhag bölgede en önemli ve en hareketli şehir olarak öne çıkıyor. Diğer şehirlerde ise nüfus Kopenhag’a göre oldukça az. Ülkenin toplam nüfusu ise 5 milyon civarında. Dikkat çeken hususlardan bir tanesi de “Dünyanın yaşanabilecek en iyi şehirler” listesinde Danimarka’nın birkaç şehirle birlikte yer alıyor olması. Danimarka sunduğu yüksek yaşam standartları, sağlık sistemi, eğitim sistemi, refah seviyesi ve yüksek gelir imkanlarıyla batının önemli ülkelerinden biri olarak değer taşıyor.

Avrupa Birliği içerisinde olması, sağladığı yaşam standartları ve yüksek refah seviyesi Danimarka’yı yurtdışı iş, yurtdışı çalışma ve yurtdışı iş imkanları konusunda da öne çıkarıyor. Yurtdışı işçi ve eleman adayları yurtdışı işler konusunda araştırma yaparken Danimarka’yı değerlendirmek istiyorlar.

Danimarka’da Asgari Ücret ve İşçi Maaşları

Yurtdışı iş arayan ve yurtdışında çalışmak isteyenlerin çokça bilgi sahibi olmak istedikleri konulardan bir tanesi tabi ki gitmek istedikleri ülkede ne kadar para kazanabilecekleri. Peki Danimarka’da ne kadar para kazanılır? İşçi ücretleri, eleman maaşları ne kadar? Aylık ortalama maaşlar, en düşük asgari ücret ve saatlik işçi ücretleri ne durumda? Danimarka’da ne kadar para kazanılabilir? İşte bu soruların cevapları Danimarka’da yaşamak ve çalışmak konusunda kesin bir karar vermek için oldukça önemli.

Danimarka’da en düşük asgari ücrete ve çalışanların ortalama aylık ve yıllık maaşlarına bakıldığında bu ülkenin neden halen “dünyada yaşanabilecek en iyi ülkeler” sıralamasında iyi bir yere sahip olduğu görülebilir. Bir Avrupa Birliği ülkesi olarak günümüzde dünyada en yüksek işçi ve eleman maaşlarının olduğu, yüksek yaşam standartları sunan bir ülke. Diğer yandan ülkede maaşların ve ücretlerin en yüksek olduğu şehir başkent Kopenhag olarak öne çıkıyor. Danimarka’da en düşük saatlik işçi ve eleman ücreti 15 Euro civarında. Kısacası 1 saatlik çalışma karşılığında işveren size en düşük 15 Euro ödeme yapıyor.

1 saatlik en düşük işçi ve eleman ücreti olan 15 Euro’dan yola çıkarak bir hesaplama yapıldığında Danimarka’da aylık en düşük asgari maaşın 2280 Euro olduğu görülebilir. Ancak yurtdışı iş, yurtdışı çalışma ve yaşam söz konusu olduğunda önemli olan ortalama aylık maaş. Ortalama aylık maaşlar her ülkede olduğu gibi Danimarka’da brüt olarak hesaplanıyor ve değişiklik gösteriyor. Tarım sektörü işçileri aylık ortalama 3500 Euro para kazanabilirken, inşaat işçisi, inşaat elemanı, inşaat ustası, mühendis aylık ortalama 4000 Euro civarında para kazanabiliyor.

Danimarka’da Ne İş Yapılır? Çalışılabilecek İşler

Dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olarak yaşamaya devam eden Danimarka’da ekonomik sistem de gayet iyi durumda ve ülkede faaliyet gösteren önemli sektörler var. Peki Danimarka’da hangi sektörlerde çalışılabilir, hangi sektörlerde iş bulunabilir? Danimarka’da çalışılabilecek ve para kazanılabilecek işler neler?

Yüksek yaşam standartları, yüksek maaşları ve 38 saatlik haftalık ortalama çalışma süresiyle yurtdışı iş ve çalışma konusuda dikkat çeken Danimarka’da işsizlik oranı da yaklaşık %4,5. Danimarkada yoğun olarak öne çıkan sektörler tarım, gıda işleme, balıkçılık, metal işleme, makine ve ulaşım ekipmanları üretimi, demir ve çelik sektörü, tekstil ve giyim, elektronik, inşaat, mobilya üretimi ve ahşap işleme. Bunlar yanında farklı birçok sektör ve alanda da faaliyet gösteren şirketlerin bulunduğu Danimarka’da söz konusu bu sektörler iş arama sürecine başlanabilecek, iş bulunabilecek ve çalışılabilecek sektörler olarak öne çıkıyor.

Diğer yandan Danimarka’da tarım ve gıda işleme, inşaat işleri, turizm işleri, restoran işleri, hotel işleri, kafe ve bar işleri günlük yaşamda iş bulunabilecek ve para kazanılabilecek daha yüzeysel ve kolay ulaşılabilecek işler olarak dikkat çekiyor. Özellikle Danimarka yurtdışı iş için giden yabancı uyruklu işçi ve eleman adayları söz konusu bu sektörlerde daha hızlı ve kolay bir şekilde iş bulabilir, para kazanmaya başlayabilir.

Etiketler

İlgili Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı