Ekonomi

Bireysel Kredi Nedir? Ne İçin Verilir? Kimlerin Bireysel Kredi Kullanması Sakıncalıdır?

Bireysel krediler hangi amaçla verilir? Kimlerin bireysel tüketici kredisi kullanması sakıncalı ve risklidir?

Bireysel krediler, ticari amaç dışında gerçek kişilerin, kişisel gereksinimlerini gidermeye yönelik mal ve hizmet alımlarındaki finansman ihtiyacını karşılamak için kullandırılan ve taksitle geri ödenen kredilerdir. Amerika’da ve Avrupa ülkelerinde 1950’lerden beri yaygın olarak kullandırılırken Türkiye’de 1980’lerin sonlarında kullandırılmaya başlanmış. 1990’ların başlarından itibaren de yaygınlaşmıştır. Türkiye’ de 2000 yılı başlarında alınan ekonomik istikrar tedbirleri sonucunda enflasyon oranının düşüş göstermesi sonucunda faiz oranlarının düşmesiyle bankaların kullandırdığı bireysel kredi tutarları önemli ölçüde artmıştır. Diğer kredi türlerine göre riskin düşük olması nedeniyle ve gelecekte düşük enflasyon beklendiğinden şimdi ki oranlarla verilen uzun vadeli bireysel krediler bir-iki yıl sonra daha kârlı olacağı için bankalarca tercih edilir olmaktadır. Peki bireysel kredi nedir? Ne için verilir? Kimlerin bireysel kredi kullanması sakıncalıdır?

Bireysel Kredilerin Veriliş Amacı Nedir?

Bankalarca, bireysel kredi buzdolabı, çamaşır makinası, mobilya, elektrikli ev aletleri gibi dayanıklı tüketim malları veya tatil, eğitim, konut onarımı, sağlık, düğün gibi hizmete yönelik harcamalara ya da otomobil, konut alımı gibi menkul veya gayrimenkul bir malın satın alınması amacıyla kullandırılır. Tüketici kredisi, tüketiciye; gelecekte elde edecekleri geliri önceden kullanma, peşin para ile alışverişin avantajlarından faydalanma imkanı sağlar.

Kimler Bireysel Kredilerden Yararlanabilir?

Bankalarca verilen tüketici kredisinden; 18 yaşını doldurmuş, medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip, düzenli gelir sahibi olan gerçek kişiler yararlanabilirler. Satın alınacak mal ve hizmetlerin karşılığında bankalar tarafından kullandırılan kredi, doğrudan nakit olarak müşteriye ödenebileceği gibi bankaca satıcı firmayla anlaşma sağlandığı takdirde fatura karşılığı doğrudan satıcıya da ödenebilir.

Kimlerin Bireysel Kredi Kullanması Sakıncalıdır?

Limitleri ve riski düşük olarak düşünüldüğünden bireysel krediler herkese kullandırılabilirmiş gibi düşünülmektedir. Ama ödemelerde sorun yaşanmaması için aşağıda belirtilen özellikleri taşıyan kişilere bankalarca bireysel kredi kullandırılmaz.

18 yaşından küçük olanlar,

Sabit işi ve düzenli geliri olmayanlar,

Beyan ettiği geliri belge ile ispat edemeyenler,

Kısa sürelerle çok iş değiştirmiş olanlar,

Krediyi ticari faaliyetlerinde kullanacağı saptananlar,

Merkez Bankası kayıtlarında ve/veya Kredi Kayıt Bürosu’nda olumsuz kaydı bulunanlar,

Bilanço dönemlerine göre iki yıl üstüste zarar beyan eden serbest meslek çalışanları,

Yeni kurulmuş, asgari bir yıllık faaliyet süresini doldurmamış serbest meslek sahipleri,

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı