Haberler

Bireysel Kredi Başvurusunda Müşterinin Araştırılması ve Kredi Onay Süreci

Bireysel tüketici kredisi verilmesi süreci müşterinin banka şubesine başvurarak, bireysel kredi başvuru formu doldurmasıyla başlar. Özellikle 0 km taşıt kredilerinde başvuruların oto bayisinden de gelmesi mümkündür. Günümüzde başta bireysel krediler olmak üzere bazı kredi çeşitleri için bankaların resmi web siteleri ve mobil uygulamaları üzerinden de kredi başvurusu müşteriler tarafından yapılabilmektedir.

Kredi Başvurusu Yapan Müşteri Nasıl Araştırılıyor?

Başvurulan şube, talep formu ve ekindeki belgeler üzerinden gereken incelemeleri yapar. Bireysel kredi talep formu müşterinin geçmişinin bir özeti gibidir. Yeterli bilgi sağlanabilmesi için tam ve doğru olarak doldurulması gerekir. Başvuruya ilişkin yapılacak ilk incelemeler de;

  • Kimlik ve gelir belgelerinin gerçekliği araştırılır, gerekiyorsa kredi başvurusunda bulunan müşteriden ikinci bir kimlik belgesi istenir.
  • Bankanın başka bir şubesi ile kredi ilişkisi olup olmadığı araştırılır.
  • Müşterinin adres ve telefon bilgilerinin gerçek olup olmadığı kontrol edilir.
  • Ücretli çalışanlar için iş yerinden iş yeri istihbaratı ve gelir teyidi alınır.
  • Kredi başvurusunda bulunan serbest çalışanlar için firmanın faaliyette olup olmadığı araştırılır.

Bu incelemelerde sorun olmaması durumunda kredi başvurusu yapan müşterinin banka ve diğer bankalar nezdinde ki olumlu veya olumsuz durumları incelenir. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası – TCMB Çek yasağı, protestolu senet, negatif nitelikli kayıt ve kredi kayıt bürosundan sorgulanır. Bankalar bu sorgulamaları bilgisayar bağlantıları sayesinde çok kısa sürede ve hızlı bir şekilde yapabilirler.

Bireysel Kredi Onay Süreci Nasıl Çalışıyor?

Yapılan araştırmalar sonucunda müşterinin kredi kullanmasına engel bir durum yoksa, şubece müşterinin talebi ve gelir durumu kıstaslarına göre kullandırılabilecek kredi miktarı tespit edilir. Bu tutar tespit edilirken, kredinin taksit tutarının müşterinin aylık serbest geliri ile karşılanabilir olmasına dikkat edilir.

Bankadan bankaya kredi başvurularında kredi onay makamı değişiklik gösterebilir. Kullandırılabilecek kredi limiti şube yetkileri içinde ise şube müşteriyle bireysel kredi sözleşmesi imzalayarak krediyi kullandırır. Kredi limiti genel müdürlük yetkisindeyse bu defa şube müşteri hakkındaki yaptığı araştırma sonuçlarını, başvuru evrakı ve görüşünü bildirir bir yazı ile genel müdürlükteki ilgili birime gönderiri ve onay ister. Onayı mütakip bireysel kredi sözleşmesini imzalatıp krediyi kullandırır. Bankalar müşterinin kredi talebini aynen karşılayabileceği gibi kredi limitini düşürebilir veya ek teminat isteyebilir.

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı