Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan iPhone marka  cep telefonlarının yeni modelleri ve bunların özellikleri oldukça merak edilen konular arasında. Yeni geliştirilen teknolojiler , işlemci ve kamera kalitesi gibi niteliklerin yanı sıra bu ürünlerin fiyatları da önemli bir gündem konusu.Sıkı birer iphone kullanıcısı olan kişiler her yeni model güncellemesinde ürünün yeni olanını almak istiyor.Ancak ülkemizdeki vergilendirme sistemi ve yüksek kur fiyatları yeni modellere sahip olmayı oldukça zor bir hale getiriyor. Türkiye genelinde tekrar zamlanan mevcut iPhone modelleri bir yana, yeni iPhone modellerinin resmi fiyatı henüz açıklanmış değil; ancak şu an satışta olan spot iPhone XS Max modellerinin fiyatı 17 bin TL’ye kadar ulaşıyor.Ülkemizde bu konular üzerine tartışmalar sürerken Apple’ın patronu Tim Cook’dan İphone fiyatları ile ilgili bir açıklama geldi.

Good Morning America isimli televizyon programına katılan Apple CEO’su Tim Cook, iPhone Xs’in pahalı olduğu yönündeki eleştirilere yanıt verdi. Cook yeni akıllı telefonlardaki inovasyonun ucuza mal olmadığını ve cihazın daha fazla yeni nesil teknolojiyi bir araya getirdiğini söyledi.

Apple’ın patronu konuyla ilgili olarak “Herkes için bir iPhone yapmak istiyoruz. Bu her zaman bizim hedefimiz oldu ve hatta daha düşük fiyatlara sahip birkaç iPhone’umuz var. Ama eğer bu telefona bakarsanız [iPhone Xs] inanılmaz bir kamerası var ve bir akıllı telefonda kullanılan en küçük ve en güçlü yongaya sahip” dedi.

Cook, iPhone’un sadece tipik bir akıllı telefon değil aynı zamanda tüketicinin ihtiyaç duyduğu diğer tüm cihazların yerini aldığını, bu nedenle çok fazla işlevsellik sunmanın da yüksek bir maliyet gerektirdiğini vurguladı. Deneyimli yönetici “Telefonunuz dijital kameranızın yerini aldı. Müzik çalarınızın yerini aldı. Video oynatıcınızın yerini aldı. Tüm bu farklı cihazların yerini aldı. Dolayısıyla, ürün gerçekten çok önemli ve insanların en yenilikçi ürüne sahip olmak istediklerini öğrendik. Ve bunu yapmak çok ucuz bir şey değil” dedi.