HaberlerSağlık

Aloe Vera Bitkisel Sağlık Yatırımında Öne Çıkan İlginç Ürünlerden Biri

Aloe Vera adını sıkça duyuyoruz. Peki bu mucizevi vitamin deposu bitkinin özelliklerini biliyor musunuz? İşte sağlıklı olduğu kadar popüler de olan aloe vera.

Aloe Vera’nın kullanım sahası hızla genişliyor. O sıradan bir bitki değil, bitkisel sağlık ürünlerinin en ilginç türlerinden biri. Şimdilerde içeceklerde de kullanılıyor. Yatırım konusunda büyük potansiyel barındırıyor. Dünyanın en ilginç bitkilerinden biri olan ‘Aloe Vera’ bizde sanıldığı gibi bir kaktüs çeşidi değil. Büyükçe sivri yaprak demeti halinde olan bitkinin ait olduğu familya zambakgiller. Kenarları dikenli olan yaprakların estetik görünümü yeşil rengin en karakteristik tonlarını yansıtıyor. Tarihte Çin, Hint, Helen, Mısır, Roma uygarlıklarının baş tacı olmuş bu bitkinin en iyi yetiştiği coğrafyalardan biri de Anadolu’nun sıcak bölgeleri. Botanikte ‘Lilicae’ familyasından olan bitkinin iki yüzden fazla çeşidi var. Geçmişte insanlığa en yararlısı sayılan ‘Aloe Barbadensis’ türleri özellikle Anadolu’da yetiştirilmiş.

Tam Anlamıyla Gerçek Bir İksir

Aloe Vera adını sıkça duyuyoruz. Peki bu mucizevi vitamin deposu bitkinin özelliklerini biliyor musunuz? İşte sağlıklı olduğu kadar popüler de olan aloe vera. Bugün kısaca ‘Aloe Vera’ olarak bilinen bitkinin tanımındaki ‘Vera’ takısı ‘Aloe’ bitkisinin gerçek türlerinden en tanınmışını yansıtıyor. ‘Vera’ sözcüğü Latin dilinde gerçek ya da ‘sahici’ demek. ‘Aloe Vera’dan yapılan sağaltıcı iksirler kullanım yerlerine göre çeşitlilik gösteriyor. Kılıcı andırır yeşil yaprak demeti görünümündeki bitkinin içi yarı saydam jel benzeri koyu sıvıyla dolu. Yapışkan içeriğin kullanım alanları günümüzde giderek çeşitleniyor. Yapraklar ilk bakışta pek belli olmayan dikenlerle çerçevelenmiş durumda. Dış kabuk ‘bitkisel lateks’ içeriyor ve kimi zaman toksik maddelerle kaplı oluyor. Bu nedenle bitkiyi işlerken dış kabuğunu özenle soymak ya da içindeki jelöz yarı saydam maddeyi çıkarmak için özel aparatlarla ezmek gerekiyor. Şimdi bu işlem otomatik gereçlerle kolayca yapılıyor.

Üstün Bir Vitamin Deposu

‘Aloe Vera’nın oldukça geniş kullanımı arasında ‘Aloe Juice’ (Aloe’li Meyve Suyu içeceği) üretimi şu sıralar çok popüler. İşlenerek elde edilen koyu şuruplar en az yüzde 15, en çok yüzde 85 ‘Aloe özütü’ içeriyor. İçeceğin çeşidine göre içeriğinde ‘müsilaj’ ve lif değeri taşıyan sağlığa yararlı antioksidan maddeler var. Bu yönüyle bazı gıda üreticileri ‘Aloe’ ürünlerini ‘super food’ (süper gıda) olarak pazara sürüyor. İçinde etkili antioksidanlar, B12 vitamini, magnezyum, çinko, bakır, krom, potasyum ve demir var; ayrıca 20 amino asitten 19’unu bünyesinde bulundurması ve çoğu bitkide rastlanmayan sekiz esansiyel aminoasitten yedisini içermesiyle de hayli şaşırtıcı.

Uzman Önerisiyle Kullanılmalı

Bilindiği gibi ‘Aloe’deki sağaltıcı özellikler immün sisteminin desteklemekle kalmıyor, ‘lipaz’ ve ‘proteaz’ etkisiyle sindirime yardımcı oluyor. Ayrıca içeriğindeki ‘bitkisel steroller’, ‘saponin’ ve ‘antrokinonlar’ hem ağrı kesici etki
gösteriyor; hem de kötü bakterilerin bağırsaktaki sayısını azaltıyor. Etkileri bunlarla sınırlı değil; seçici laksatif özelliği de var, makul miktarda tüketilirse laksatif olarak bağırsak içeriğini yumuşatıyor.

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı