Haberler

Ahmet Adnan Saygun Kimdir, Eserleri Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk devlet sanatçısı ve ilk Türk operasının bestecisi olan Ahmet Adnan Saygun, 7 Eylül 1907’de İzmir’de doğdu. 13 yaşında iken İsmail Zühtü Bey’den kuram, Rosati ve Tevfik Bey’den piyano dersleri alarak müzik eğitimine başladı. 1922 yılında, Türkiye’de çok sesli müzik tekniklerini kullanarak eser yazan ilk bestecilerden biri ve piyano virtüezi olan, Macar Tevfik Bey’in öğrencisi oldu. 1927 – 1928 yılları arasında “Re Majör Senfoni” adlı eserini besteleyen Saygun, 1928 yılında devlet bursuyla Paris’e gönderildi. Burada bestelediği Divertissement adlı orkestra eseri Gabriel Pierne yönetimindeki Colonne Orkestrası tarafından Paris, Varşova, Rusya ve Belçika’da seslendirildi.

1942 yılında tamamladığı Yunus Emre Oratoryosu 25 Mayıs 1946’da Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde çalınan ve büyük başarı kazanan bu eseri daha sonra Paris’te ve 1958’de Birleşmiş Milletler’in kuruluş yıl dönümü vesilesiyle New York’da ünlü orkestra şefi Leopold Stokowski yönetiminde seslendirdi.

Kerem, Köroğlu, Gilgameş başta olmak üzere üç opera, “Atatürk’e ve Anadolu’ya Destan” gibi koral eserlerin yanı sıra 5 senfoni, çeşitli konçertolar, orkestra, koro, oda müziği eserleri, vokal ve enstrümental parçalar, sayısız türkü derlemeleri, kitaplar, araştırmalar, makaleler yazdı.

Eserleri New York NBC, Orchestre Colonne, Berlin Senfoni, Bavyera Radyo Senfoni, Viyana Filarmoni, Viyana Radyo Senfoni, Moskova Senfoni, Sovyet Devlet Senfoni, Moskova Radyo Senfoni, Londra Filarmoni, Kraliyet Filarmoni, Northern Sinfonia, Julliard Quartet gibi topluluklar ve Yo-Yo Ma gibi virtüezler tarafından seslendirilen ilk devlet sanatçısı 6 Ocak 1991 tarihinde hayatını kaybetti.

İlgili Haberler

Kapalı
Kapalı