Gündem

21 Bin Siber Güvenlik Uzmanına İhtiyaç Var

Siber güvenlik özellikle son yıllarda gündemde olan konulardan bir tanesi. Devlet de siber güvenlik alanında önemli adımlar atmaya çalışıyor ve hatta bu alanı düzenleyen kanuni düzenlemeler getirmek istiyor. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde Siber Güvenlik Yasası’nın çıkarılması bekleniyor.

Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı, Türkiye’nin yeni kanuni düzenlemeler ile siber güvenlik alanında hukuki mevzuatı geliştirme çalışmalarının devam ettiğini belirterek, önümüzdeki günlerde çıkması beklenen Siber Güvenlik Yasası’nın her şirkete en az bir siber güvenlik uzmanı istihdam etme zorunluluğu getireceğini söyledi.

İlk etapta 10 bin şirketin yasa kapsamına alınacağını öngördüklerini ifade eden Bamyacı, “Bazı şirketlerin birden fazla siber güvenlik uzmanına ihtiyaç duyacaklarını göz önüne aldığımızda Türkiye’nin acilen 21 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Kamu kurumlarına atanması beklenen bin yeni siber güvenlik uzmanı da bu sayıya dahil. Kanunun dalga dalga tüm şirketleri kapsayacağı düşünüldüğünde bu ihtiyaç katlanarak artacak demektir.” dedi. 2019 yılında dünya genelinde 6 milyon siber güvenlik uzmanına ihtiyaç duyulacağı da ifade edildi.

İlgili Haberler

Kapalı
Kapalı