2017 yılında Dolar ne olur?

Son zamanlarda önemli bir yükselişe sahne olan doların önümüzdeki dönemde ne olacağı merak konusu. Peki önümüzdeki dönemde dolar ne olur? Düşer mi yükselir mi? İşte ekonomi kamuoyunun yorumu…

Döviz piyasalarında 2016’nın büyük bölümünün nispeten sakin geçtiği söylenebilir. Dolar kuru yılın ilk günlerinde ve 15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra 3 TL’nin biraz üzerine çıksa da genelde bu seviyenin altında seyretti. Ancak kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s 24 Eylül’de Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına çekince işler değişti. Bunun üzerine bir de Kasım ayında Donald Trump‘ın ABD’de başkan seçilmesinin getirdiği küresel gelişmeler binince dolar kuru aldı başını gitti.

2016 yılının son günlerinde dolar 3,50 TL dolayında bir seviyede. Bu da geçen yılın sonuna göre yüzde 20’ye yakın bir artış demek oluyor. Söz konusu bu yükseliş de yılın son 3 ayında gerçekleşmiş durumda.

Peki dolar ne olur? Yükselir mi düşer mi?
ABD’de faizlerde yükseliş beklendiği için 2017’de doların dünyada güçlenmeye devam edeceği öngörülüyor. Türkiye’de ise siyasi belirsizlik sürecek gibi görünüyor. 2017’de başkanlık sistemine geçişi içeren bir referandumun yapılması ihtimali var. Bu referandumdan sonra olası bir erken seçim olabileceğini düşünenler de bulunmuyor değil. Hal böyle olunca döviz piyasalarında yine hareketli günler yaşanması bekleniyor. Ekonomik kamuoyunun 2017 yıl sonu dolar kuru beklentisi 3,63 TL dolayında ama bunun aşılması da şaşırtıcı olmayacaktır.